Tvitamini - Tarihi ve Kültürel Turlar

AnaSayfa Avrupa 2010 Kültür Başkenti İstanbul neden Avrupa Kültür Başkenti seçildi?

İstanbul neden Avrupa Kültür Başkenti seçildi?

e-Posta Yazdır PDF


İstanbul, coğrafi konumu ve binlerce yıllık kültürel mirasıyla, dünya metropolleri arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Genç ve dinamik nüfusu, yaratıcı bir enerji oluşturarak, Türkiye’nin bir aynası olan İstanbul'u dünyanın en dinamik kentlerinden biri haline getirmektedir. İstanbul’da özellikle son yirmi yılda gelişen kültür bilinci, kültür yaşamına da yansımaktadır.

İstanbul, her geçen gün, yalnız İstanbullular için değil, tüm dünya için bir çekim alanı, bir kültür ve sanat merkezi niteliği kazanmaktadır. 21. yüzyıl, kentlerin yüzyılı olacaktır. Kentler; kimliklerini canlandırarak, kültürlerini ileriye taşıyarak ve birikimlerini paylaşarak, küresel kültürü oluşturmaktadır.

Kentliler, birbirlerini kültür paylaşımı aracılığıyla daha iyi anlamakta ve daha iyi tanımaktadır. Kültürün günlük yaşama katılması ve toplumun her kesimine yayılması, giderek daha da büyük önem kazanmaktadır.

Kentsel gelişim, kentlilik bilincinin özlenen düzeye ulaşması ve kültürel değişimle sağlanmaktadır. Bunun için, hem yönetimlerin, hem de sivil toplum kuruluşlarının aktif olmaları; profesyonel bilgi ve deneyim kaynaklarından yararlanmaları gerekmektedir. Böylece, Avrupa Kültür Başkenti seçilen kentlerin, dünya kültürüne yaptıkları katkıyla dünya kültürü de zenginleşmektedir.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla Avrupa, İstanbul’da kendi kültürünün köklerini keşfedecek ve birbirini anlama yolunda önemli bir adım daha atacaktır. İstanbul’un başarılı bir Avrupa Kültür Başkenti olması, İstanbulluların bu projeyi benimsemeleri ve en geniş katılımla desteklemeleriyle gerçekleşecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Bildiğiniz İstanbul’un, Bilmediğiniz köşeleri…

Çoğu kişi yaşadığı kenti az tanır. Bunun kabul edilmesi güç de olsa anlaşılır bir nedeni vardır; Elindeki kâğıt parçasında 'Yarın oruç tutacağım' diye yazan Bektaşi'nin her sabah aynı kâğıdı okuyup 'Tamam yarın...
Devamını oku...

Anketler

Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 

Giriş Formu

Ziyaretçi İstatistiği

Bugün159
Dün210
Bu Hafta1362
Bu Ay3222
Tümü223334

ErayBilisim

FaceBook Fan Sayfası


İstanbul'a Şairlerin Gözünden Bakın

Kısa Bir Aradan Sonra...

eski_reklamlar_resmi

En Son Eklenen

Anadol
Anadol

İstanbul Haritası

google_haritas
Habertürk