Tvitamini - Tarihi ve Kültürel Turlar

AnaSayfa Boğaziçi Yalılar Tekne Turu Prof. Dr. Murat Belge ile Boğaziçi, Yalılar ve İnsanlar Turu
e-Posta Yazdır PDF

04 Mayıs 2014, Pazar Prof. Dr. Murat Belge ile Boğaziçi, Yalılar ve İnsanlar Turu


murat_belge 

Edebiyat eleştirileri, kuramsal yazıları, tarih, edebiyat, gezi konularında sayısız kitapları ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde yıllardır devam eden Uygulamalı Edebiyat Bölüm Başkanlığı göreviyle tanıdığımız Prof. Dr. Murat Belge’ nin anlatımı ve özel tekneyle gerçekleşecek bu organizasyonda, İstanbul’un gözbebeği Boğaziçi’nde muhteşem yalıları, koyları, köyleri, birbirinden lezzetli farklı türdeki balıkları, mitolojiden günümüze kadar uzanan hikayeleri, Bizans’tan Osmanlı’ya ve Osmanlı’dan günümüze kadar gelen değişik kültürleri, yaşanmış hayatları, dönen entrikaları ve eski dönem dedikoduları eşliğinde geçmişe  doğru hep birlikte bir yolculuk yapılacak.

Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarında her biri sanat şaheseri sayılan ve değer olarak paha biçilemeyen; 1985-1990 yıllarındaki restorasyonunda, altındaki geniş kayıkhanesi vitrayla kapatılmış Marki Necip Bey  Yalısı,   1860 yılında inşa edilmiş, bir adı da "Süslü Yalı" olan  Ethem Pertev Yalısı, Barok bir plan üzerine, duvarları ahşap neoklasik üslupta 19. yy ikinci yarısında inşa edilen  Halil Ethem Paşa Yalısı, Nazım Divanı'nda bulunan bir tarih beytine göre 1699 senesinde inşa edilmiş Amucazade Hüseyin Bey Yalısı, Salih Efendi zamanında Tıp Kongresi’nin yapıldığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı,  19. yy başında neo-klasik espri anlayışında inşa edilmiş Kont Ostrorog  Yalısı, rıhtımındaki iki arslan heykelinden dolayı "Arslanlı Yalı" ismiyle de anılan Sait Halim Paşa Yalısı, Art nouveau üslubu esintili, rengi, müştemilatları ve konumuyla ünlü Nuri Paşa Yalısı gibi günümüze ulaşan nadir yalıların hikayelerinin, Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarında yer alan başlıca semt ve köylerinde yaşanmış, insanımıza dair hikayelerin  Prof. Dr. Murat Belge tarafından anlatımı...

Program ve Detaylar

Saat 10:00 da hareketle Asya tarafına geçilerek son derece yavaş bir seyirle ve Murat Belge’ nin anlatımla saat 13:00 gibi Anadolu Kavağı'na ulaşılacaktır. Anadolu Kavağı'nda yaklaşık 1,5 saatlik serbest zamanımız olup, misafirlerimiz buradaki lokantalarda yemeklerini yiyebilir veya 15 dakikalık bir yürüyüşle tarihi kaleyi ziyaret edebilir..Molanın ardından tekrar hareketle dönüş yolunda Avrupa tarafına geçilerek yine son derece yavaş bir seyirle saat 16:30 'da turumuz Kabataş’ta tamamlanacaktır..

Tekne Adı: NİS
Buluşma Yeri ve Saati:
09.30 Kabataş Motor İskelesi
 ( Cami ile Benzinci arasındaki park önü ) 
Hareket Saati: 10:00
Fiyat: 100 TL
Fiyata  Dahil Olanlar: Tekne kira ücreti, yaklaşık 6,5 saatlik boğaz turu, Sn. Murat Belge’nin katılımı, teknede sabah ikram edilecek poğaçalar ve meyve suyu.
Önemli Notlar:

* Görüşü engellememek açısından tekne güvertemizin üstü tamamen açıktır. Bu sebeple havanın çok sıcak olduğu günlerde güneşe karşı korunmak için yanınızda şapka ve koruyucu krem getirmeniz önerilir.

* Tekne kapasitesi 150 kişi olmakla birlikte tur ortalama 100 - 120 kişi arasında gerçekleşir. Oturma düzeninde numara veya öncelik olmayıp teknenin teras katında tüm katılımcılara yetecek kadar oturma grubu mevcuttur. 

* Organizasyon hava şartları uygun olduğu sürece teknenin teras katında gerçekleşir. Havanın yağmurlu olması durumunda da teknenin alt katında geniş camlı yeteri büyüklükte kapalı alan vardır ve tur yağmur sebebiyle iptal edilmez.

* Rezervasyon için ön kayıt alınması açısından aşağıdaki mail adresine mutlaka bir mail yollanması gerekmektedir. Ön rezervasyonun alındığı ve bu rezervasyonun kesinleşmesi için gerekli bilgileri içeren cevap maili tarafınıza aynı gün içinde gönderilir.

* Rezervasyonları kesinleşmiş olan misafirler tur günü 09:30 dan itibaren isimleri kontrol edilerek tekneye davet edilirler.


 
Rezervasyon için,
 

Bildiğiniz İstanbul’un, Bilmediğiniz köşeleri…

Çoğu kişi yaşadığı kenti az tanır. Bunun kabul edilmesi güç de olsa anlaşılır bir nedeni vardır; Elindeki kâğıt parçasında 'Yarın oruç tutacağım' diye yazan Bektaşi'nin her sabah aynı kâğıdı okuyup 'Tamam yarın...
Devamını oku...

Anketler

Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 

Giriş Formu

Ziyaretçi İstatistiği

Bugün83
Dün157
Bu Hafta632
Bu Ay3874
Tümü223986

ErayBilisim

FaceBook Fan Sayfası


İstanbul'a Şairlerin Gözünden Bakın

Kısa Bir Aradan Sonra...

eski_reklamlar_resmi

En Son Eklenen

deneme
deneme

İstanbul Haritası

google_haritas
Habertürk

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed